TROCHĘ DAT Z HISTORII:
1974 r. – Dotychczasowa 8 letnia szkoła zostaje szkołą z oddziałami dla najmłodszych, w budynku powstaje 2 oddziałowe Państwowe Przedszkole w Kmiecinie – funkcję dyrektora pełni pani – Maria Marcińczyk.
Od 1978 r. – w budynku pozostaje tylko przedszkole. Ma 7 oddziałów – z których 6 to grupy dzieci 6 letnich przywożonych z Nowego Dworu Gdańskiego (w Nowym Dworze w przedszkolu tylko dzieci 3-5 letnie)
Funkcję Dyrektora przez rok pełni pani Paulina Słodkowska, a od 1979 r. – pani Krystyna Kosik.
W roku szkolnym 1983/84 w budynku znów rozpoczynają naukę uczniowie – pani Krystyna Kosik jest dyrektorem przedszkola i szkoły, z tym że dyrektorem przedszkola jest ona do VIII 1985 r., bowiem...
Od IX 1985 r. –funkcję dyrektora przedszkola przejmuje pani Anna Idzik i sprawuje ją do VIII 1987 r. - w tym okresie w przedszkolu działa 6 grup, które nadal mieszczą się w budynku szkoły.
W roku 1987 – na przedszkole zostaje zaadoptowany budynek - mieszkanie agronoma.
Dwuoddziałowe przedszkole działało w tym budynku do II 2016 r.
W latach 1987-1992 – dyrektorem przedszkola ponownie została pani Paulina Słodkowska.
W roku 1992 placówka ulega reorganizacji i staje się filią przedszkola Miejskiego w Nowym Dworze Gdańskim, którego dyrektorem jest Pani Anna Idzik. I taka sytuacja ma miejsce do ...
Roku 1996, kiedy to przedszkole stało się częścią Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Kmiecinie i od tej pory przedszkolem kieruje pani Kazimiera Nurczyk, która pozostawała dyrektorem ZSP w Kmiecinie do IV 2014 r.
W okresie od IV 2014 do IV 2015, po odejściu pani Nurczyk na emeryturę, pełniącą obowiązki dyrektora ZSP jest Ewa Górnicz.
TERAŹNIEJSZOŚĆ:
W drodze konkursu od 28 kwietnia 2015 r. funkcję dyrektora ZSP w Kmiecinie zaczyna pełnić Ewa Kalińska.
Następnego dnia po objęciu przez nią funkcji tj. 29 kwietnia 2015 r. rozpoczyna się budowa nowego przedszkola. 29 lutego 2016 r. budynek zostaje przekazany do użytkowania.
Budynek po mieszkaniu agronoma, po 29 latach goszczenia przedszkolaków przestaje istnieć.
W ten sposób zakończyła się historia przedszkola zamkniętego w murach domu agronoma i rozpoczął nowy/współczesny etap funkcjonowania przedszkola.
Zaczyna się pisać jego nowa historia...
6 WRZEŚNIA 2017 R. ŚWIĘTOWALIŚMY OTWARCIE NOWEGO BUDYNKU PRZEDSZKOLA W KMIECINIE.
WSPÓLNIE Z PANEM BURMISTRZEM ORAZ RADNYM PANEM MARIANEM LASKOWSKIM – WIELKIM PRZYJACIELEM SZKOŁY I PRZEDSZKOLA W KMIECINIE PRZECINALIŚMY SZARFĘ. KSIĄDZ DR JÓZEF KOŻUCHOWSKI DOKONAŁ POŚWIĘCENIA BUDYNKU. ODWIEDZIŁO NAS W TYM DNIU WIELU GOŚCI, TAKŻE DELEGACJE MIAST PARTNERSKICH.
OTWARCIE NOWEGO BUDYNKU PRZEDSZKOLA BYŁO WAŻNYM WYDARZENIEM DLA PRACOWNIKÓW PRZEDSZKOLA, RODZICÓW I ICH DZIECI, JAK I WŁADZ NASZEJ GMINY. NIECZĘSTO PRZECIEŻ POWSTAJE NOWY BUDYNEK OŚWIATOWY.
TO BYŁ DZIEŃ UROCZYSTY. PEŁEN RADOŚCI I WESOŁYCH DZIECIĘCYCH ZABAW. OKAZJA DO WSPÓLNEGO BIESIADOWANIA.
TEGO DNIA W SWOIM WYSTĄPIENIU PANI EWA KALIŃSKA OBIECAŁA, ŻE DOŁOŻY WSZELKICH STARAŃ BY TE PIĘKNE MURY WYPEŁNIĆ DUCHEM I POZYTYWNYMI EMOCJAMI ORAZ, ŻE JEJ MARZENIEM JEST BUDOWANIE NA PRZESZŁOŚCI NOWEJ TRADYCJI PRZEDSZKOLA, A PIERWSZYM KROKIEM BĘDZIE NADANIE PRZEDSZKOLU IMIENIA.
ROK PÓŹNIEJ, 23 WRZEŚNIA 2017 R. ODBYŁA SIĘ UROCZYSTOŚĆ NADANIA PRZESZKOLU IMIENIA– PRZYJACIÓŁ MISIA.
WE WNIOSKU SKIEROWANYM DO PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIEJSKIEJ, O NADANIE IMIENIA, NAPISANO:
"Imię przedszkola - Przyjaciele Misia jest uniwersalne. W pierwszym członie odnosi się do uniwersalnej wartości, jaką jest przyjaźń. Promowanie tej wartości już na etapie wczesnego dzieciństwa jest niezwykle ważne dla dalszego rozwoju dziecka oraz jego przyszłego funkcjonowania w społeczeństwie. Przyjaźń wiąże się z pozytywnymi emocjami, relacjami z drugim człowiekiem, otaczającym światem. Człowiek przyjaźnie nastawiony do świata to człowiek otwarty, wrażliwy, przepełniony szacunkiem.
Druga część imienia nawiązuje do najpopularniejszej i najbardziej ulubionej przez dzieci zabawki – misia. Proponowana nazwa nie wskazuje konkretnego misia, których to w literaturze jest wiele. Dzięki temu Miś staje się również uniwersalny i wielowymiarowy. Dzięki temu, co roku, nasze przedszkolaki i ich rodzice wspólnie z wychowawcami będą mogli obierać innego patrona/przewodnika po świecie realnym i literackim. Puchatek, Uszatek, Kudłatek to tylko niektóre ze znanych misiów, które będą wspomagać przedszkolaki w odkrywaniu świata. Postaci misiów będą także okazją do organizowania różnorodnych przedsięwzięć
na terenie przedszkola, gminy, powiatu np.: konkursów plastycznych, festiwali piosenki, gali recytatorskich itp.
Proponowane imię Przyjaciele Misia zostało wybrane w formie otwartego konkursu ogłoszonego wśród rodziców przedszkolaków i przyjaciół przedszkola. W dalszej kolejności zostanie opracowane logo i hymn przedszkola. Powyższe działania przyczynią się do wzbogacenia obrzędowości przedszkola, budowania jego tradycji oraz umocnienia pozycji placówki w środowisku lokalnym.
Nadanie przedszkolu imienia będzie okazją do wzmocnienia demokratyzacji życia przedszkolnego oraz umocni współpracę z rodzicami i środowiskiem lokalnym".
Uroczystość nadania imienia była okazją do OPRACOWANIA LOGO ORAZ HYMNU PRZEDSZKOLA, które towarzyszą nam do dziś.
Aktualnie w przedszkolu funkcjonują 3 grupy przedszkolne mogące pomieścić 75 przedszkolaków.